Pamiętaj chemiku młody... czyli wychowankowie MŚS w PWSZ

    W środę 19.01.2011, czternaścioro Naszych podopiecznych dzięki życzliwości pracowników Instytutu Ochrony Środowiska PWSZ w Gnieźnie mogło choć na chwilę wcielić się w rolę prawdziwych chemików i wykonać bardzo profesjonalne analizy.

     Zadaniem każdego z dwuosobowych zespołów było zbadanie odczynu dość popularnych środków spożywczych i środków czystości, a następne wykonanie kilku reakcji barwnych. Jak się potem okazało w Naszym przypadku byłby one bardzo barwne, z czego dzieci niezmiernie się cieszyły i chciały jeszcze więcej.

     Na zakończenie zmagań ze światem chemicznym na wszystkich uczestników czekało kilka niespodzianek przygotowanych przez Panią dr Agnieszkę Matłokę i Pana mgr inż. Karola Ciesielskiego. Wśród nich było wyczarowanie przez Panią Doktor „lokomotywy parowej” z wody utlenionej i nadmanganianu potasu, która wprawiła wszystkich w niemałe zdziwienie i zachwyt, z którym jeszcze przez długi czas nie mogliśmy się rozstać.


 
ZA TE I INNE ATRAKCJE CHCIELIBYŚMY SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ I ZAZNACZYĆ, ŻE NIE MOŻEMY SIĘ  JUŻ DOCZEKAĆ KOLEJNEJ WIZYTY !!

Czytaj dalej...

Radosne spotkanie z Mikołajem

    Tradycyjnie, od wielu już lat, wszyscy podopieczni Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych zbierają się, by w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, połamać się opłatkiem oraz życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze. Nie inaczej było i tym razem. Dzięki gościnności Miejskiego Ośrodka Kultury zorganizowano nie tylko specjalne Jasełka, ale również spotkanie z Mikołajem oraz wydawanie świątecznych podarunków.
    Bożonarodzeniowe przedstawienie dla specjalnych gości przygotowała Świetlica „Ziomale” z Osiedla Grunwaldzkiego pod opieką Izabelli Kaźmierczak oraz Justyny Góralskiej. Wszystkim zaproszonym występ młodzieży bardzo przypadł do gustu. Posypały się gratulacje i podziękowania. Specjalne życzenia na ręce Kierownika MŚS Zofii Komosińskiej złożył Prezydent Jacek Kowalski. Zapewnił też, że pomoc potrzebującym mieszkańcom Gniezna będzie zawsze priorytetem władz Pierwszej Stolicy.
    Najwięcej radości przyniosła jednak wszystkim wizyta Mikołaja. W magiczny sposób dostarczył on do MOK ponad 130 prezentów dla wszystkich podopiecznych świetlic oraz działającego przy nich USKS „Rodzice – Dzieciom”. W zakupie słodkich paczek Mikołajowi pomogła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, liczni darczyńcy oraz… same dzieci. To one, przez cały grudzień przygotowywały świąteczne ozdoby, by potem pod opieką wychowawców sprzedać je na jarmarku lub na specjalnym stoisku w supermarkecie. Udowodniły tym samym wszystkim dorosłym, że wspaniałe święta można mieć dzięki własnej pracy, która - choć niełatwa - przynieść może radość i satysfakcję.

Czytaj dalej...

Świąteczna atmosfera kolorowego jarmarku

    Tradycja organizowania Jarmarków Bożonarodzeniowych, choć narodziła się w Europie Zachodniej, coraz większą popularnością cieszy się także i w Polsce. Od wielu już lat, również na Rynku w Gnieźnie, w ostatni weekend przed świętami: „Białą Niedzielę” pojawiają się wystawcy, handlarze i kolędnicy. Nie inaczej było i tym razem.
    Już od wczesnych godzin przedpołudniowych gnieźnianie spacerujący w centrum skorzystać mogli z propozycji przygotowanych przez organizatorów tego wydarzenia. I choć ze względu na mroźną pogodę nie było ich tak wielu, jak w poprzednich latach, ich oferta była bogata. Oprócz stanowisk z tradycyjnymi starociami, na Rynku znajdowały się także stoiska handlarzy słodyczami czy skórami. Nie zabrakło też straganu Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, na których podopieczni i wychowawcy sprzedawali własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Pieniądze zebrane w tym dniu przekazali zaś na szczytny cel pomocy małej Amelce, która zmaga się z ciężką chorobą.
    Czas wszystkim zwiedzającym umilały występy grupy wokalnej z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz zespołu „Retro”. Na Rynku pojawił się również Święty Mikołaj, który tym razem przyjechał bryczką zaprzężoną w konie ze stadniny Państwa Nitków. Istotnym wydarzeniem była też wizyta harcerzy, którzy przekazali Prezydentowi Miasta Gniezna Jackowi Kowalskiemu symboliczne Betlejemskie Światełko Pokoju. Gospodarz Miasta życzył wszystkim, by ten ogień na stałe zagościł w sercach mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski.
    Organizatorami całego wydarzenia były Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów. Kolejny jarmark już w trzecią niedzielę stycznia 2011. Zapraszamy!

Czytaj dalej...

Spotkanie z Mikołajem w dalekich Dusznikach

    Ponad dwadzieścioro dzieci będących podopiecznymi Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie oraz USKS „Rodzice – Dzieciom” spędziło niezapomniane Mikołajki w zasypanych śniegiem Dusznikach – Zdroju. Jest to pokłosie projektu „Dziękuję, nie”, na realizację którego USKS pozyskał fundusze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
    Głównym celem przedsięwzięcia, zrealizowanego między 10 a 13 grudnia 2010, było utrwalenie wiedzy młodzieży na temat negatywnego wpływu spożywania alkoholu na organizm człowieka. Wyjazd, dzięki zajęciom z psychologiem, specjalnym ćwiczeniom i dyskusjom w grupach, miał umocnić umiejętność powstrzymywania się od używek oraz dostarczyć wskazówek, jak w racjonalny sposób sprostać konsekwencjom podjętych postanowień. Istotnym zadaniem programu było także ukazanie alternatywnych sposobów i możliwości spędzania czasu względem sięgania po substancje psychoaktywne.
    Odbiorcami projektu była młodzież w wieku od 12 do 18 lat - podopieczni  Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie. Uczęszczając do tychże placówek uczestniczą oni w różnego rodzaju zajęciach poświęconych problematyce uzależnień i profilaktyce prozdrowotnej. Nabywają również umiejętności prospołeczne, takie jak asertywność, komunikacja interpersonalna i wiele innych niezbędnych  do funkcjonowania w życiu społecznym, wolnym od używek.
    Młodzież nie tylko jednak wytrwale pracowała nad sobą i swoim charakterem, ale również świetnie się bawiła. Opiekunowie grupy: Katarzyna Wiśniewska - Mazur, Sandra Buczkowska oraz Prezes USKS Zofia Komosińska zapewnili odpoczywającym liczne atrakcje: wyjazd na basen, wypady na sanki oraz dyskotekę. Nie obyło się także bez spotkania z Mikołajem, który wszystkim grzecznym dzieciom przyniósł bogate paczki.

Czytaj dalej...

Góra pluszaków dla gnieźnieńskich maluchów

    Kilkaset maskotek przyjechało w ostatni listopadowy weekend do Gniezna z Holandii. Misie, świnki, a także całe mnóstwo innych zwierzaków trafiło w ręce szczęśliwych dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych.
    Jest to owoc dziesięcioletniej już współpracy, jaką darczyńcy z miasta Harfsen w prowincji Gelderland nawiązali z Wielkopolskim Związkiem Inwalidów Narządu Ruchu Koło Gniezno. Od dekady, dwa razy w roku nasi zachodni przyjaciele dostarczają im wielu potrzebnych rzeczy, w tym sprzętu rehabilitacyjnego. Tym razem do Pierwszej Stolicy Polski przyjechały zabawki, które działacze WZINR postanowili przekazać najbardziej potrzebującym dzieciom.
    Maluchy przyjęły dar z dużą wdzięcznością ofiarowując darczyńcom z Holandii: Państwu Gerie i Johanowi Wichers oraz Łukaszowi Majewskiemu nie tylko gorące podziewania, ale także własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Nie zabrakło też pięknych kolęd oraz słodkiego poczęstunku.
    Ten piękny gest z pewnością na długo pozostanie w pamięci maluchów, którzy mogą teraz cieszyć się nowymi zabawkami. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepszy prezent dla każdego dziecka niż pluszowy miś.

Czytaj dalej...

Omnibus już otwarty

     Klub samopomocowy dla dzieci potrzebujących pomocy podczas odrabiania lekcji „Omnibus” to najnowsza inicjatywa kadry Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych. Oficjalne otwarcie 9 października 2010 roku zgromadziło wielu sympatycznych gości, w tym zainteresowanych rodziców, dzieci oraz wolontariuszy, którzy będą uczestniczyć w pracy przy tym projekcie.
    Jak podkreśliła Kierownik MŚS Zofia Komosińska jest to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw wymaganiom szkół wciąż podnoszących poprzeczkę. Klub będzie funkcjonował, dzięki bezpłatnej pracy wolontariuszy. Swój czas zaoferowali już studenci gnieźnieńskich uczelni, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy świetlic.
    Zebranym na spotkaniu inauguracyjnym projektu swoje najlepsze życzenia przekazał Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Zaznaczył on, iż w dzisiejszych czasach każda inicjatywa pomocy bliźniemu jest rzeczą bezcenną. Najlepsze życzenia wszystkim wolontariuszom przekazała także Zofia Wiśniewska Przewodnicząca Sekcji Emerytów ZNP wraz z Zastępcą – Marią Antkowiak. Członkowie sekcji także aktywnie planują bowiem włączyć się w projekt „Omnibus”.
    Klub samopomocowy prowadzić będzie Agnieszka Czajkowska, pomysłodawczyni całej akcji. Wszyscy potrzebujący pomocy w lekcjach mogą zgłaszać się do głównej siedziby Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w każdą sobotę, w godzinach od 9.00 do 13.00.

Czytaj dalej...

Urodzinowy napad na gnieźnieńską kolejkę

      Zabytkowe wagony gnieźnieńskiej kolejki wąskotorowej stały się 2 października 2010 roku scenerią mrożących krew w żyłach wydarzeń. Oto bowiem banda sołdatów napadła na pociąg pełen dzieci grożąc szablami i uchodząc z łupem. Maluchy wcale jednak nie wydawały się z tego powodu przerażone. Wręcz przeciwnie, śmiechom i radości nie było końca. Cały napad był bowiem jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez kierownictwo i kadrę Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych z okazji siódmych urodzin tych placówek.
      Całość imprezy rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie na stacji kolejki, gdzie oficjalnie pokrojono urodzinowy tort i rozdano 150 dzieciom i ich rodzicom. W imieniu Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego życzenia na ręce Kierownika MŚS Zofii Komosińskiej złożył Zastępca Prezydenta Robert Andrzejewski. Nie zabrakło także i innych szacownych gości. Na urodziny przybyli również sprawdzeni przyjaciele placówek: Dyrektor MOPS Hanna Adamczak, przedstawiciele Rady Miasta oraz wolontariusze z grupy GE Volunteers. Wszyscy oni przynieśli słodkie niespodzianki, które natychmiast zniknęły w brzuchach licznie zgromadzonych maluchów.
      Następnie nadszedł czas na przejazd kolejką do Niechanowa. Podczas wspomnianego już wcześniej napadu,przeprowadzonego przez Tadeusza Nitkę z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna uczestnicy stracili fanty, które potem mogli wykupić wykonując różnorodne zadania. „Obrabowani” musieli więc zaśpiewać piosenki, zatańczyć lub rozwiązać zagadki. Przed powrotem do Gniezna wszyscy mogli jeszcze posmakować pysznego bigosu, który dał im siłę na dalszą, dobrą zabawę.
      Liczymy, że kolejne urodziny MŚS będą jeszcze bardziej wystrzałowe i niezapomniane. Placówkom życzymy wielu kolejnych sukcesów oraz nieustannego zadowolenia i dumy z podopiecznych.

Czytaj dalej...

Terapeutyczne walory sudeckich zakątków

   Współżycie w grupie rówieśniczej, korygowanie sądów urazowych, nauka funkcjonowania społecznego czy odreagowanie napięć emocjonalnych – to tylko niektóre elementy bogatego programu socjoterapii, w którym wzięły udział dzieci przebywające na specjalnym turnusie wśród gór i lasów sudeckich. Wypoczynek zorganizowany dla ponad czterdziestu podopiecznych Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych wypełniony był jednak i innymi, niezwykłymi atrakcjami.
      Przez ponad dziesięć dni, od 29 czerwca do 9 lipca 2010 roku dzieci wraz z opiekunami  mieszkały w pięknym pensjonacie, na skraju miejscowości uzdrowiskowej Duszniki Zdrój. Dzięki  sprawnej organizacji wyjazdu oraz pomocy licznych sponsorów, mogły odwiedzić wiele okolicznych miejscowości  atrakcji turystycznych. Zobaczyły między innymi Kaplicę Czasek w Kudowie – Czermnej, Szlak Ginących Zawodów czy  Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Wiele emocji przyniosło im też popołudnie na torze bobslejowym oraz wyprawa do kopalni węgla kamiennego, gdzie maluchy mogły przejechać się prawdziwymi wagonikami. Nie zabrakło również  wyprawy do Safari Zoo w Czechach czy do Błędnych Skał.
      Natomiast 4 lipca, w Polanicy Zdroju wszyscy świetnie się bawili podczas Koncertu Lata z Radiem. Dzieci  zostały nawet poproszone przez prowadzących audycję o zaśpiewanie kolonijnej piosenki oraz pozdrowienie wszystkich mieszkańców Gniezna.
Nad całością organizacji akcji czuwała Kierownik Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych Zofia Komosińska, a podczas wyjazdu dziećmi opiekowała się niezawodna kadra: Panowie Stasiu i Piotr oraz Panie: Agnieszka, Ewa i Irina. Dzięki ich wysiłkowi i pięknej, upalnej pogodzie dzieci wróciły bezpieczne, wypoczęte oraz pięknie opalone.

Czytaj dalej...

Cenna inicjatywa młodych ludzi

    Jak sami twierdzą, ich grupa powstała w celu zorganizowania czegoś dobrego dla lokalnej społeczności. Pomysł na to zrodził się, gdy podczas jednego ze szkoleń dla NGO w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie dowiedzieli się, że w Warszawie istnieje Fundacja Dzieci i Młodzieży, która wraz z firmą Nokia od dziewięciu lat organizuje program „Make a Connection - przyłącz się". Co roku bierze w nim udział kilkaset nieformalnych grup, które chcą zrealizować swoje pomysły na rzecz innych, ale nie mają na to pieniędzy. Postanowili spróbować. Spotkali się i napisali projekt pod tytułem „Kolorowe Miasteczko". Udało się! W październiku 2009 roku dostali wiadomość, że ich projekt jako jeden z 92, został wybrany spośród ponad 430.
    Kim są „oni”? To grupa o nazwie H2O, która chce pomagać czterem Miejskim Świetlicom Socjoterapeutycznym w Gnieźnie i jednej w Witkowie. Należą do niej: Agnieszka Rybacka, Natalia Czerniejewska, Dariusz Spławski, Karol Spławski i Marcin Rybacki z Witkowa, a także Maciej Piechowiak, Krystian Bandura oraz Marika Bandura z Gniezna. Ci młodzi ludzie, wpadli razem na pomysł, by jakoś urozmaicić czas dzieciom ze świetlic. W swoim projekcie opisali swoje idee i czekali na odpowiedź. Pieniądze zostały przyznane.
    Kwota, o jaką wnioskowało H2O to cztery i pół tysiąca złotych. Aby ją otrzymać, dwie osoby musiały wziąć udział w trzydniowym szkoleniu, gdzie nauczyły się między innymi pracy z harmonogramem czy planowania budżetu. Pieniądze przydały się na zakup potrzebnych artykułów papierniczych, sprzętu sportowego, opłatę transportu czy szkoleń.
    Realizację pomysłów rozpoczęto 1 lutego 2010 roku, a zakończono w ubiegły piątek - 18 czerwca 2010. Każdy z członków grupy prowadził w świetlicach zajęcia z tańca czy plastyki. Miały one wspólny finał na festynie, który zorganizowano w Gnieźnie, w hali sportowej GOSIR przy ulicy Cymsa. Przygotowania w świetlicach trwały przez blisko cztery miesiące. Podczas trzygodzinnej imprezy dzieci dały tam pokaz tańca, pochwaliły się swoimi dokonaniami plastyczno - wokalnymi - herbem i hymnem, a także spędziły ten czas na sportowo.
    Organizatorom zależało na tym, by podczas festynu nie było rywalizacji. Pokazali oni młodszym rówieśnikom, że można się doskonale bawić, nie walcząc ze sobą pod hasłem „Kto lepszy?". Na festynie było kolorowo, o co też postarała się grupa, a przede wszystkim same dzieci ze świetlic. Ważne jest to, że nagrody były równe dla wszystkich. Jak sami twierdzą, członkowie H2O zrobili wszystko, by ich zajęcia w świetlicach nie były nudne. Dlatego na początku działań odbyli weekendowe kursy KLANZY, gdzie zostali profesjonalnie przygotowani do pracy z dziećmi.
    Dzięki zaangażowaniu tych wspaniałych młodych ludzi, projekt skierowany do grupy około 150 najmłodszych mieszkańców Gniezna zakończył się pełnym sukcesem. Warto podkreślić, że cała praca, jaką włożyli w jego realizację miała charakter czysto charytatywny. Nie przeszkodziło im to jednak realizować jej z pasją i poczuciem humoru. Takie inicjatywy są cennym klejnotem, który daje nadzieje na powstanie w Polsce społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego.

Czytaj dalej...

Uroki słonecznego festynu

   Ogródki Jordanowskie, które znajdują się w naszym mieście to niezwykłe miejsca, gdzie najmłodsi mogą bezpiecznie spędzać czas pod okiem rodziców. Zainstalowany tam sprzęt do zabawy musi być więc nie tylko atrakcyjny i ciekawy, ale także pewny i niezawodny. Taki właśnie jest kolorowy pociąg, który niedawno pojawił się w Ogródku w Parku Trzech Kultur. 17 czerwca 2010 roku zorganizowano na jego terenie mini – festyn, którym uświetniono pojawienie się nowoczesnego sprzętu.
    Przy tej okazji nie zabrakło więc słodyczy, kolorowych balonów i innych upominków. Specjalną niespodziankę przygotował Prezydent Jacek Kowalski, który wręczał najmłodszym nagrody za poprawne odpowiedzi na pytania dotyczące historii naszego miasta. Gośćmi imprezy byli także przedstawicieli firmy montującej sprzęt, która także przygotowała dla uczestników kilka sympatycznych niespodzianek.
    Pociąg jest wielofunkcyjną zabawką, na której dzieci od 3 do 12 lat mogą miło i ciekawie spędzać czas. Urządzenie wykonane jest z materiałów ekologicznych oraz posiada wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa. Co zaś najważniejsze, obok pociągu zamontowano trzy ławki, aby opiekunowie mogli stamtąd obserwować bawiące się maluchy. Łączna wartość inwestycji to około 30 tysięcy złotych.

Czytaj dalej...

Kolorowy pociąg zachęca do zabawy

    W Ogródku Jordanowskim znajdującym się w Parku Trzech Kultur przy ulicy Roosevelta pojawił się nowy, atrakcyjny sprzęt rekreacyjny. Specjalny, kolorowy pociąg jest wielofunkcyjną zabawką, na której dzieci od 3 do 12 lat mogą miło i ciekawie spędzać czas. Urządzenie wykonane jest z materiałów ekologicznych oraz posiada wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa. Co zaś najważniejsze, obok pociągu zamontowano trzy ławki, aby rodzice mogli stamtąd obserwować bawiące się maluchy. Łączna wartość inwestycji to około 30 tysięcy złotych.
    Zabawka oddana będzie do użytku już w czwartek, 17 czerwca 2010 roku. Wtedy, to, o godzinie 16.30 rozpocznie się specjalny mini – festyn, na który zaproszone są wszystkie dzieci wraz z rodzicami. Organizatorzy gwarantują nie tylko dobrą zabawę, ale również spotkanie z postaciami z ulubionych bajek i baśni kilku pokoleń. Emocji z pewnością nie zabraknie.

Czytaj dalej...

Familiada 2010

   W niedzielne popołudnie Ogródek Jordanowski przy ulicy 3 Maja wypełnił się muzyką, śmiechem oraz przede wszystkim licznie przybyłymi festyn5gnieźnianami, którzy chętnie wzięli udział w niezwykłym Festynie Rodzinnym „Familiada 2010". Miłej atmosferze towarzyszyła przyzwoita pogoda, która wyjątkowo nie zniweczyła wysiłków organizatorów.
        Atrakcji było co niemiara i każdy z przybyłych mógł wybierać spośród ich bogatego wachlarza. Dla najmłodszych przewidziano pakiet konkurencji rekreacyjno – sportowych, malowanie twarzy oraz nagrody za udział w licznych konkursach. O dobry humor dzieci zadbała także trupa cyrkowa Ani Stanowskiej i Ani Piechockiej. Dużo emocji, szczególnie chłopcom, zapewniała zaś Grupa wolontariuszy z GE Volunteers, która umożliwiła im przejażdżki na wspaniałych motorach, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna. Były także bardziej tradycyjne bryczki zaprzężone w konie, które zabierały chętnych na wyprawy po mieście oraz cieszące się jak zwykle wielką popularnością rodeo.
        Dla łasuchów i smakoszy przygotowano specjalny konkurs na najsmaczniejsze ciasto, którego można było oczywiście spróbować. Za najlepsze wypieki uznano tradycyjny jabłecznik oraz placek drożdżowy z rabarbarem. Była również grochówka oraz chleb ze smalcem i ogórkiem.
        O wszystkie atrakcje zadbali jak zwykle niezawodni organizatorzy, czyli przede wszystkim Uczniowski Socjoterapeutyczny Klub Sportowy Rodzice – Dzieciom, Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, Urząd Miejski w Gnieźnie, Rada Osiedla Stare Miasto oraz Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa. Swoją obecnością festyn uświetnili dobrzy przyjaciele MŚS, czyli Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, Przewodniczący Czesław Kruczek oraz radni i członkowie organizacji społecznych. Wszystkim im, za pomoc i życzliwość, organizatorzy pragną serdecznie podziękować.
        Festyn przyniósł wiele radości licznym uczestnikom i raz jeszcze udowodnił, że najlepszym sposobem umacniania rodzinnych więzi jest wspólna, dobra zabawa na świeżym powietrzu.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS