Logo
Wydrukuj tę stronę

Zalety zdrowego życia bez nałogów

Zalety zdrowego życia bez nałogów

     15 lutego 2014 grupa dzieci i młodzieży z Uczniowskiego Socjoterapeutycznego Klubu Sportowego Rodzice - Dzieciom zakończyła ośmiodniowy wypoczynek połączony z oddziaływaniami socjoterapeutycznymi w uzdrowiskowej miejscowości Duszniki Zdrój.
      Podczas pobytu na terenie Ziemi Kłodzkiej uczestnicy zimowego wyjazdu mieli okazję poznać przepiękne Duszniki Zdrój i okolicę, wzięli również udział w lekcji muzealnej i tworzenia papieru w Muzeum Papiernictwa oraz poznali korzyści wynikające z seansu w grocie solnej.
     Projekt o nazwie „Zdrowo żyje, bo nie piję” zakładał także naukę jazdy na nartach zjazdowych w pobliskim Zieleńcu. Podczas pobytu w uzdrowisku przeprowadzony był cykl zajęć socjoterapeutycznych, których tematyka związana była z uzależnieniem od alkoholu i ze sztuką bycia asertywnym oraz doskonaliła komunikację i interpersonalną wraz z podnoszeniem poczucia własnej wartości. Dzieci i młodzież zwiedziła również Kudowę Zdrój oraz skorzystała z kąpieli w basenie w kształcie fortepianu w pobliskim spa.
     Choć w dolinach zamiast śniegu na trawie kwitły stokrotki, dzieci zamiast nart zjazdowych doskonaliły sprawność fizyczną na spacerach z kijkami nordic walking, na kręgielni oraz podczas codziennego biegania po lesie. Młodzież z USKS Rodzice – Dzieciom miała podczas wyjazdu wiele okazji do korzystania z leczniczej wody w pobliskich źródełkach uzdrowiskowych.
        Aktywny wypoczynek: zwiedzanie plus socjoterapia, miał za zadanie dostarczyć dzieciom okazji do przeżywania pozytywnych doświadczeń społecznych korygujących obraz samego siebie, umożliwił nabycie umiejętności ważnych w kontaktach społecznych, poszerzył wiedzę na temat uzależnień oraz stworzył okazję do odreagowania napięć. Ponadto miał za zadanie wykształcić poczucie własnej wartości i poczucia tożsamości.
      Podczas pobytu dziećmi opiekowała się wykwalifikowana kadra pedagogów i socjoterapeutów oraz wolontariuszy: Pani Sandra, Kasia, Asia, Pan Łukasz i Sławek. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani prezes Uczniowskiego Socjoterapeutycznego Klubu Sportowego Rodzice – Dzieciom, pedagog z wieloletnim doświadczeniem Zofia Komosińska.
     Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – departamentu Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałanie Uzależnieniom oraz wielu pojedynczym sponsorom.

paradoxstudio.pl 2015